Планирай бюджета си!
- 4 minutes read - 844 wordsЗа натрупване на състояние е важно да започнете да следите изкъсо разходите си. Много е важно да сте наясно с колко пари разполагате на месец и как ги харчите. По този начин може да разпознаете неща където не сте предполагали досега, че харчите толкова много пари.
В тази статия, ще обясня основи на създаването на семеен бюджет и какво трябва да се вземе в предвид при създаването му.
Колко пари изкарвам.
Първо е важно да знаем колко е дохода на семейството. Напишете всички възможни приходи които имате: заплати, аренди, бонуси и други. Изчислете какви са годишните доходи на семейството и ги разделете на 12, за да разберете какъв е месечния бюджет на семейството. Той е максимума, който можете да похарчите средно на месец.
Къде отиват парите ми?
Много е важно да разберете къде отиват парите ви. Тук разделям бюджета на две категории: основни нужди и пари за кеф. Важно е да знаем какви са основните ни разходи и колко е минимума с който можем да живеем, без да променяме мястото на живот. Тази група е важна да знаем какви резерви трябва да изградим от средства за спешни случай: Например какво би станало ако си изгубим работата? По този начин имаме нагледно какви пера от бюджета могат да бъдат оптимирани за да не изпаднем на минус. Старайте се да плащате винаги с карта. По този начин имате регистрирани всички транзакции на вашата сметка и можете да ги анализирате. Анализирайте разходите ви през последната година. За това можете да използвате лист хартия и да напишете месечните или годишните разходи за определено перо.
Основни нужди
В тази графа попадат всички разходи, без които няма как да живеем. Това са разходи като:
- наем/изплащане на ипотека
- храна
- битови сметки
- застраховки
- сключени кредити
- Сключени дългосрочни договори
- разходи по членове на семейството (детски градини, такси за училища)
- лекарства
- задължителни разходи необходими за работата
Това със сигурност не е пълен лист на основните нужди, но дават идея какво трябва да определите тук. Много е важно тези разходи да бъдат възможно най-подробно описани, тъй като повечето от тях са фиксирани. Нефиксирани основна нужда като пример е храната. При нея човек може да яде основни продукти или да се глези със скъпи деликатеси.
Например ако общите ви доходи са 3500 лв., около 1750 лв трябва са горе долу фиксираните ви разходи за основни нужди. Ако числото е много по-голямо, то трябва да обмислите начини да намалите тези разходи или да увеличите доходите си.
Пари за желания и кеф
В тази графа влизат пари за социален живот, придобивки без които можем да живеем спокойно но правят живота ни по-хубав и приятен. В тази графа влизат например:
- месечни абонаменти
- хобита
- ексурзии
- развлечения
- ресторанти, клубове, кафенета
При 3500лв, около 1000лв е максимума на месец за тази група от разходи. Тук важи същото: ако разходите са по-високи, то трябва да намерите начин да ги намалите.
Колко мога да спестя?
След като имате приходите и разходите, можете да видите колко можете да спестите на месец. Числото се смята лесно: Приходите - разходите на месец. Това е сумата, която можете да инвестирате с цел финансова независимост.
Ако следваме примера в последната секция, то би трябвало да можете да пестите 20% от вашите доходи. В случая около 700 лв.
Къде мога да спестя от текущите ми разходи?
Погледнете къде можете да спестите от текушите ви разходи. Голяма изненада са разходите по храна навън, кафенета или храна. Опитайте се да си сложите определена рамка за тях. Тези рамки са много индивидуални спрямо това какви доходи имате. Важно е да се чуствате комфортно с тях и да нямате от една страна чуството, че се лишавате. От друга страна е важно да нямате чуството, че си хвърляте парите.
Определяне на бюджет
След като сте определили рамки за разходите за следващата година е важно да напишете какви са ви целите за годината. Да кажем, че искате да пестите по 100 лв. на месец. Напишете, че целта ви е да имате 1200лв инвестирани на края на годината. Напишете също така перата които искате да оптимирате. Добър ориентир е правилото на 50/30/20 от книгата “All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan,” написана от Elizabeth Warren. Тя описва, че оптималното съотношение е 50 процента за основни нужди, 30% пари за кеф и 20% за спестявания.
За определяне на бюджета можете да използвате този образец, който лично използвам за личните ми финанси. Можете да го копирате и използвате за лични нужди. Имайте впредвид, че сумите и позициите са ориентировъчни за вас.
Следене на бюджета
След като сте си определили бюджета е важно да следите дали сте в рамките му. Ако инвестирате парите си автоматично всеки месец, спестените пари стават нещо като разход. Т.е. те се махат от сметката ви и отиват например в сметката за търговия с акции. Затова е важно да следите месечните разходи и дали сметката ви расте или се топи всеки месец. Важно е да имате впредвид, че някои разходи като данъци се плащат веднъж в годината и това не трябва да ви изненадва, а да го имате впредвид. Хубаво е да имате на сметката ви 2-3 заплати за буфер, ако се получат непредвидени разходи.