Къде мога да инвестирам?
- 5 minutes read - 1026 wordsЗа да се радвате на пасивни доходи и комфортно бъдеще, инвестирането е важна стъпка към финансовата независимост. В тази статия ще разгледаме различни инструменти за инвестиране, където всеки може да инвестира сравнително лесно. Преди всичко е важно да увеличите финансовото си богатство с инвестиции.
Защо да инвестирам?
Инвестирането може да ви осигури друг източник на доход, да финансира ранно пенсиониране или дори да ви помогне да правите това, което ви прави щастливи. Преди всичко инвестирането увеличава вашето богатство и покупателната способност с течение на времето. Инвестирането е ефективен начин да вложите парите си в работа и потенциално да изградите богатство. Умното инвестиране може да позволи на парите ви да надминат инфлацията и да увеличат стойността си. Основен фактор на всяка инвестиция е комбинацията между възвръщаемост и риск.
Какво трябва да взема предвид?
Важно е да знаете колко риск можете да поемете. Също така времевият хоризонт играе важна роля за вземането на решения как да разпределите парите си.
Консервативните инвеститори предпочит да разпределят по-голям процент от портфейлите в активи с по-нисък риск. Това също е интересно за хора, които искат да вкарат парите си са кратък период от време и държат на стабилен растеж.
За тези с по-здрави стомаси, които са готови да поемат по висок риск и по дълъг времеви хоризонт за инвестиции, могат да направят по-рискови портфейли с по-висока волативност.
Инструменти
Инструментите които ще представя не покриват цялата палета от възможности, но са едни от най-известните за 2021. Всеки един от тези инструменти може да се комбинира. Например можете да купите акции, недвижимо имущество и криптовалута.
Акции
С акции вие купувате дялове на фирми. От вас зависи на коя фирма и какъв процент тя ще има във инвестиционния ви портфейл. Колкото е по-голяма диверсификацията на портфейла ви, толкова е по-нисък риска. При инвестициите в акциите е важно да знаете в какви компании инвестирате. При инвестиране в акции има различни стратегии като например да търсите подценени акции или пък да инвестирате в акции, които носят високи дивиденти.
Риск: Инвестирането в акции може да е доста рисковано, тъй като няма гаранция за възвращаемост. Освен това са нужни знания, да изберете правилните акции, времето за влизане и излизане от тях.
Ликвидност: Акциите могат да бъдат купувани и продавани всеки ден, когато пазарите са отворени.
Активни и пасивни Фондове
като цяло съществуват два вида фондове: активни и пасивни.
Пасивните се определят според различни индекси. Известни компании, които създават индекси са MSCI и SPDR. Например The MSCI World Index обхваща пазарите на големи и средно големи пазари в 23 държави. Така се получава голяма диверсификация на инвестициите. Също така има индекси за определени пазари, дъжави или сектори. Предимството на пасивните ETF е, че цената им за управление е сравнително ниска и предлага висока диверсификация.
Активните фондове се предлагат от финансови институции, където цената за управление е доста висока. Идеята на тези фондове е, че те се управляват активно, така че, да предложат по-високи дивиденти. В крайна сметка биенето на пасивни фондове е голяма рядкост. Затова се препоръчват фондове с ниски такси за управление
Риск: Като цяло риска е по-нисък от този на акции, тъй като в един фонд са купени много компании по определен критерии. Тук е важно да се вземе предвид и диверсификацията на тези фондове. Колкото повече различни индустрии и региони са взети предвид, толкова риска е по-нисък.
Ликвидност: Пасивните фондове които се търгуват на борсата (ETF) са ликвидни като акциите. При активните е важно да видите условията на банката която ги предлага.
Недвижимо имущество
Недвижимо имущество се нарича всичко което не може да бъде преместено. Към този вид инвестиции се причисляват: имоти, апартаменти, къщи или обществени сгради. Обикновено при купуване на имот е важно предварително да знаете какви разходи ви очакват по време на покупката, каква е цената на поддръжка, какви данъци се очакват и какви приходи. За този вид инвестиции са нужни специфични умения за управлението на недвижимо имущество. Алтернативно може това имущество да се даде на отделни фирми да го управляват.
Риск: Както всяка инвестиция, в недвижимото имущество се крият рискове като: лоша субстанция на сградата, лоши наематели, неочаквани разходи. Също така трябва да се анализира дали локацията от гледна точка на покупката ще е търсена в бъдеще, каква инфраструктура има наоколо и каква е планирана.
Ликвидност: Ликвидноста на един недвижим имот е сравнително нисък, в зависимост от цената за която искате да го продадете и търсенето в определен регион. Например над 50% от жилищата през 2016 в София са продадени след повече от 6 месеца.
Спестовни сметки
Спестовните сметки предлагат доста ниска гарантирана лихва по влогове. В зависимост от това колко време са заключени парите ви, се предлага по-висока лихва. През последните години банките намалиха лихвения процент, който предлагат. Затова този вид инвестиции е интересен по-скоро за краткосрочни инвестиции, когато имате нужда от ликвидност и никаква волативност.
Риск: Риска е минимален за влогове до 196 000 евро, тъй като се гарантира от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Важно е да проверите какви условия предлага банката ви и дали лихвите по влога са гарантирани.
Ликвидност: Ликвидноста зависи от това в какъв срок са заключени парите.
P2P Кредити
През последните години се появиха много платформи за споделено финансиране на кредити. Идеята на тези платформи е да можеш да отдадеш кредит както на физически лица, така и на фирми. Известни платформи са https://www.mintos.com/ и https://www.bondora.com/. Обещаната печалба на такива платформи варира между 8 и 18% на годишна база.
Риск: В момента има различни платформи, които предлагат различен риск. Важно е да имате проверите каква печалба предлагат и какъв е риска на тази печалба. Много платформи предлагат гарантирано изкупуване на кредитите или пък гарантират чрез собствен гаранционен фонд.
Ликвидност: Повечето кредити са за определен срок. Някои платформи предлагат продажби на кредитите на вторичен пазар. По този начин те позволяват по-висока ликвидност на инвестициите.
Крипто валута
Криптовалутите набраха сериозна популярност през последните години. Криптовалутата е цифрова валута, която е обезпечена с криптография, което прави фалшифицирането й невъзможно. Определяща харектеристика на криптовалутата е, че тя обикновено е децентрализирана и няма намеса държавни институции. Bitcoin е първата и най-разпространена криптовалута
Риск: Криптовалутата е високо волативна и има висок риск. Исторически криптовалутите имаха няколко огромни спада и покачвания.
Ликвидност: Криптовалутите се търгуват на крипто борсите. Така ликвидноста е доста голяма.