Правилото на 4%
- 5 minutes read - 937 wordsПрез 1998 трима професори по финанси в университета в Тринити правят проучване, в което определеят какъв процент от инвестициите могат да бъдат теглени, за да стигнат в дълъг период от време. В него се посочва, че човек може да тегли 4% всяка година, като тези пари му стигат за минимум 30 годишен период от време. Това проучване включва портфейл акции и облигации.
Проучване
В първоначалното проучване успехът на правилото на 4% се оценява главно по това дали портфейла е стигнал до желания период за изплащане, т.е. инвеститорът не е останал без пари по време на пенсионните си години, преди да почине. В този случай запазването на капитала не е цел.
Авторите са проверили редица комбинации от акции / облигации и проценти на изтегляне спрямо пазарните данни, събрани от Ibbotson Associates, обхващащи периода от 1925 до 1995 г. Те са изследвали периодите на изплащане от 15 до 30 години и тегленията, които са останали на ниво или са се увеличили с инфлацията. На базата на минали периоди те заявяват, че „Ако историята е някакъв ориентир за бъдещето, тогава е малко вероятно процентите на теглене между 3% и 4% да изчерпят портфейла от акции и облигации по време на който и да е от периодите на изплащане. Те установяват, че портфейли доминиращи акции имат по-добра успеваемост от тези с облигации.
Правилото става много известно, тъй като много лесно се смята с него, колко пари са нужни за да се постигне финансова независимост. Например, ако са нужни 1 000лв на месец, то можете да сметнете общата сума за инвестиране по следния начин: Умножавате 1000лв на месец по 12, за да намерите нужните пари за една година. В този случай са нужни 12 000лв. 12 000лв делите на 4%. Така намирате, че нужната сума е 300 000лв. Алтернативно можете да умножите 12 000лв х 25, което също прави 300 000лв.
Примери
Не трябва да забравяме, че правилото на 4% е много опростена формула и тя има известна успеваемост спрямо процента на теглене и микса от акции и облигации. За по нагледно ще дам следния пример: Ако имаме 300 000 лв. спестени, то можем всяка година да теглим 4% от портфейла. В случая първата година ще са 12 000лв.
- При портфейл от 100% акции, щанса за успеваемост за 30 годишен период е 97,8%. Т.е. има 2,2% шанс парите да не стигнат до края на на тези 30 години. Средния портфейл след 30 години ще е на стойност от 2,6 милиона лева, а медианата ще е 1,95 милиона лева. Максималната стойност след 30 години би бил 7,92 милиона лева, а минимума му -309 000 лева.
- При портфейл от 80% акции и 20% облигации, щанса за успеваемост за 30 годишен период е 98,9%. Т.е. има 1,1% шанс парите да не стигнат до края на на тези 30 години. Средния портфейл след 30 години ще е на стойност от 1,9 милиона лева, а медианата ще е 1,5 милиона лева. Максималната стойност след 30 години би бил 5,79 милиона лева, а минимума му -3 449 лева.
- При портфейл от 60% акции и 40% облигации, щанса за успеваемост за 30 годишен период е 98,9%. Т.е. има 1,1% шанс парите да не стигнат до края на на тези 30 години. Средния портфейл след 30 години ще е на стойност от 1,32 милиона лева, а медианата ще е 933 654 лева. Максималната стойност след 30 години би бил 3,78 милиона лева, а минимума му -130 988 лева.
В горните примери виждаме, че малка част от портфейла в облигации намалява риска с 1.1% но в крайна сметка намалява средната стойност и медианата на портфейла след 30 години. През последните години облигациите предлагат 0% лихва, дори някои държави ги продават с негативна лихва и ги прави изключително неатрактивни за инвестиция.
Как да се предпазим от негативни резултати накрая?
Напоследък експертите препоръчват човек да не се придържаме към правилото на 4%, особено при корекции на пазарите. Едни предлагат да се алокират винаги пари кеш на сметката за една година напред. Така можете да избегнете ниски нива на пазарите, при теглене на годишните 4% от портфейла. Средното продължение на една криза трае около 18 месеца. Т.е. ако можете да избегнете продажби за това време, можете да повишите доходноста на портфолието. Друга алтернатива е възможноста да намалите динамично изтеглянето на процент, спрямо пазарите. Да кажем, че по време на криза портфолието ви падне с 35%, то е хубаво да намалите процента на продажба от 4%, на 3%. По този начин, ще избегнете продажба на ниска цена.
Инфлация
Световната икономика расте с около 7.2% от историческа гледна точка, ако теглим само 4%, то остават 3% за растеж. От тях 2% са за изравняване на инфлацията и 1% е за стабилизиране на портфолието.
Дискусия
Други миксове от акции позволяват за по-високо теглене на активи. Например Бенгер показва, че при 30% large cap, 20% small cap и 50% средносрочни облигации е възможно да се теглят 4.5%, тъй като small cap допринасят за по добра доходност спрямо големите. По този начин, Правилото на 4%, може да се вдигне до 4.5%
Ако желаете да сметнете с ваши числа, какъв е шанса за успех, то можете да го направите тук. В тази статия не взимаме впредвид други инвестиции като недвижимо имущество, p2p кредити или крипто валута. Последните две са сравнително нови на пазара и нямат достатъчно история, за да се правят изводи за дългосрочни доходи. Тях бих ги включил по-скоро като краткосрочни или средносрочни инвестиции. За недвижимите имущества са тема, която ще разгледам в близкото бъдеще.
Правилото на 4% не е гаранция. Тези данни се базират на почти 2 века информация, много кризи и хипер инфлации и е хубав ориентир какво богатство трябва да натрупаме, за да станем финансово независими.